Dentfobi (Diş Hekimi Fobisi) Nedir?

Dentfobi (Diş Hekimi Fobisi) Nedir?

Her yaş insan grubunda görülebilen Dentfobi, psikolojik olarak meydana gelebilen bir durumdur. Diş hekiminin kendisinden, diş hekimine ait ofisten, diş muayenesinden korkma durumu olan Dentfobi bazen hafif bazense çok şiddetli olabilmektedir. Çok basit bir diş muayenesinden dahi korkmak ileride çok şiddetli sorunların meydana gelmesine neden olabilir. Kişinin kendi sağlığına etki eden bu durum, elbette bazı nedenlerden ötürü meydana gelmektedir.

Diş Hekimi Fobisi birkaç faktörden dolayı meydana gelebilir. Kişi bir ya da birden fazla korkuyu aynı anda yaşıyor olabilir. Yaşanılan korkular diş hekimi ofisinden, diş malzemelerinin kokularından, diş hekimlerinin kullandığı aletlerden, diş hekimi tarafından kullanılan makinelerden dolayı olabilir. Bu konudaki detaylar;

Dentfobi Nedenleri

Dentfobi kendi arasında birkaç türü ayrılmaktadır. Diş hekimi fobisi, diş korkusu, diş hekimi endişesi, diş doktoru korkusu, dişçi korkusu genel olarak dentfobi olarak adlandırılmaktadır. Aslıda bu nedenlerin tamamı dentfobi olarak ifade edilmektedir. Bazı işlemler için diş hekimini ziyaret etmekten korkuyorsanız bu durumun tek nedeni dentfobi olarak ifade edilmektedir. Yaşanılan bu korkunun nedeni diş hekimleri ile yaşanılan çok kötü bir deneyimden kaynaklanabilmektedir. Dil hekiminden kötü, acı dolu bir muamele gören insanlar, diş muayenesi sırasında çok fazla acı çeken insanlar dentfobi ile karşı karşıya gelmektedir.

Dentfobi Tedavisi

Ağız ve Diş Sağlığı giderek kötü hale gelen, korkusundan ötürü tedavi olamayan kişiler Dentfobi Tedavisi konusunda araştırmalar yapmaktadır. Bu tür korkuları yenmenin en kolay yolu profesyonel bir ruh sağlığı uzmanından destek almaktır. Bunun yanı sıra davranışsal ve bilişsel terapi, hipnoz ve birtakım ilaçlar da bu korkunun önüne geçebilmektedir.

Doğru diş hekimi seçtikten sonra diş fobinizi kontrol altına aldıysanız tedaviye gitmenizi öneririz. Eskiye nazaran modern diş hekimlerinin oldukça başarılı olduğunu göreceksiniz. Hemen hemen tüm diş hekimleri hastalarının yaşadıkları korkuları yenmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar yaşadığınız korkuyor anlayan diş hekimleri kendilerine düşen teknikleri kullanarak sizi sakinleştirip tedaviye hazır hale getirebilirler.

Diş hekimleri, yaşanılan korkuyu azaltmak için gevşeme teknikleri kullanmaktadırlar. Kas gevşetme, nefes egzersizleri gibi diş hekimi koltuğunda uygulanması gereken bu yöntemler diş hekimlerine karşı önyargıların da kırılmasına neden olabilir. Psikologlar da yine aynı yöntemleri kullanarak dentfobi tedavisi uygulamaktadır. İlaç v.s kullanarak tedavi almak yerine bu şekilde psikoterapi almanın daha doğru olduğunu söyleyebiliriz.

İlaç kullanımı ise yine sakinleştirici üzerine olmaktadır. Hafif sakinleştirici iğnelerden başlayarak anesteziye kadar giden ilaçlar kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır. Kullanılması gereken Valium, Xanax gibi ilaçlar kesinlikle doktor tarafından reçeteli bir şekilde yazılması durumunda kullanılmalıdır.

Diş Hekimi Fobisi yenme konusunda hastanın kendi kendine de uygulanması gereken yöntemler, teknikler bulunmaktadır. Muayene sırasında kesinlikle kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir klinik ve doktor bulmanız gerekmektedir. DentLeon; diş hekimi fobisi yenebileceğiniz en başarılı klinikler arasında yer almaktadır. Sahip olduğu ekip ve klinik diş hekimi korkusu olanlara yönelik başarılı uygulamalar geliştirmektedir.

Paylaş:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email