İmplant Sonrası Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant Sonrası Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş eksikliği çeken hastaların dişleri yerine, yapay çene kökleriyle diş etlerine yerleştirilen protezlere “implant” adı verilir. Kendine içinde birçok aşamaya ayrılan implant tedavisi, zaman alan bir süreç olmakla birlikte hem tedavi esnasında hem de tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlardan belki de en önemlisi köklerin üzerine yerleştirilen protezlerin düzenli bakımı ve temizliğidir. Yapılacak bakımların sürekli olması ve özenli bir şekilde yapılması hem implantların ömrünü uzatır hem de kişiye ekstra konfor sağlayarak sürece daha da kolay alışmasını sağlar. Peki, implant tedavisi sonrasında ağız ve diş bakımı detaylı olarak nasıl yapılır? Gelin bir göz atalım…

İmplant Tedavisinin Hemen Sonrasında

Tedavinin hemen sonrasında görülecek diş eti kanamaları normaldir ve bu kanamalar tamponlar yardımıyla desteklenerek durdurulmalıdır. İmplant sonrasında dikkat edilmesi gereken ilk husus da tedavi sonrasi ilk 2 saat yiyecek tüketilmemesi gerekliliğidir. Ayrıca 72 saat kadar da sıcak içeceklerden ve yine sıcak besinlerden uzak durulmalıdır. Tedavi sonrasında kanama görülmesi gibi diş eti şişkinliği de görülebilir ve böyle durumlarda hastaya buzla tedavi uygulanmalıdır. Hasta, implant tedavisinden sonra 4-5 gün kadar sigara da tüketmemelidir. Tedavi sonrasında bu süreçlere dikkat edildiği takdirde implantlara adaptasyon daha hızlı sağlanacak ve süreç daha ağrısız bir şekilde atlatılacaktır.

Ağız İçi Bakımı

İmplant protezinin temizliğinde fırçalamanın yanı sıra diş ipi gibi materyallerle de detaylı temizlik yapılarak bu süreç desteklenmelidir. Aksi takdirde zamanla diş aralarında kalan birikintiler olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bunun yanı sıra hasta çok sert yiyecekleri hiçbir zaman tüketmemeli ve protezlerin kırılma ihtimalini göz önünde bulundurmalıdır. Düzenli olarak ağız içi film çektirerek ve hekim kontrolünden geçerek hastanın kemik erimesi riski taşıyıp taşımadığı da kontrol edilmelidir. Ağızda zamanla oluşacak birinkintileri önlemenin bir diğer yolu da protezlerle birlikte dil ve damak temizliğini de detaylı bir biçimde yapmaktır. Tüm bu süreçler gerçekleştiği takdirde hiçbir sıkıntı yaşanmadan implantlar uzun yıllar boyu kullanılabilir.

Paylaş: