Diş Sararma Nedenleri Nelerdir?

Diş Sararma Nedenleri Nelerdir?

Güzel bir gülümseme ve sıcak bir ifadenin temel sağlayıcı dişlerdir. Dişler yeterince bakımlı ve sağlıklı olduğu sürece öz güvenle gülümseyebilir; etrafımıza içimizdeki coşkuyu ve mutluluğu daha iyi bir şekilde yansıtabiliriz. Bunun dışında bakılmayan ve sararmış dişler de tam tersi olarak topluluk içinde öz güvenimizi düşürerek özgürce kendimizi ifade etmemizi engelleyebilir. Bunun önüne geçmek elbette bizlerin elinde.

Diş sararmasının birçok nedeni olabilmekle birlikte en temel neden dişlerin yeterli düzeyde bakımının yapılmamasıdır. Gün içinde yenilen besinler, kafeinli içecekler, sigara ve tütün gibi kullanımı gibi birçok nedene bağlı olabilen diş sararması, günlük diş bakımımızı yapmadığımız ve diş sağlığımızı aksattığımız takdirde kalıcı bir soruna dönüşebilir.

Diş Sararmasına Neden Olan Faktörler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gün içinde tükettiğimiz besinler ve sigara kullanımı diş sararmasına yol açabilir ancak diş sararması elbette sadece bunlarla sınırlı değildir. Diş sararmasına neden olabilecek diğer faktörler:

Kullanılan İlaçlar

Kişinin kullandığı bazı ilaçlar da zamanla diş sararmasına neden olabilir. Özellikle antibiyotik ve kansızlık sorunu için kullanılan demir takviyeleri, gargaralar dişleri sarartabilir. Ağız içi hijyenine dikkat etmeyen kişilerde bu sorun kronikleşir ve ne yazık ki dişlerde plak oluşmasına sebebiyet verir; buna bağlı olarak da diş taşı oluşur.

Genetik Sebepler

Ağız bakımını düzenli bir şekilde yapan ve bunun yanında tükettiği besinlere dikkat eden kişilerde bile genetik yatkınlıktan dolayı diş sarılığı görülebilir. Göz, saç ve ten rengimiz gibi diş yapımızı ve diş rengimizi de genlerimizden alabiliriz. Böyle bir durumda bir diş kliniğinde yapılacak beyazlatma işlemi yardımıyla bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Yaş İlerlemesi

Yıllar geçtikçe görevini zamanında sorunsuz bir şekilde yerine getiren dişlerde de zamanla aşınmalar meydana gelir. Özellikle dişe beyaz rengini veren mine dokusu inceldiğinde ve aşındığında altında yer alan sarı tabakanın ortaya çıkmasıyla sararma görülür. Bunun yanı sıra yaş ilerledikçe kişinin sahip olduğu hastalıklara da bağlı olarak diş sararması içsel ve dışsal birçok sebeple ilgili olabilir.

Paylaş: