İmplant Tedavisinin Köprü Proteze Göre Üstünlükleri Nelerdir?

İmplant Tedavisinin Köprü Proteze Göre Üstünlükleri Nelerdir?

İmplant tedavisi (diş implantı), diğer protez uygulamalarına göre iyi bir çiğneme fonksiyonu sağlarken dayanıklık bakımından oldukça üstündür. Bunun dışında çene kemiğinde erime sorunu yaşayanlar implant sayesinde bu problemin azalmasını sağlayabilir. Ayrıca dişeti ve kemikleri destekleyen implant tedavisi, köprü protezlere göre daha estetik sonuçlar vermektedir. Ancak bu tedavide doğru planlama yapılmadığında estetik sorunlar ortaya çıkabilir. Köprü protezlere göre maliyetli olsa da uzun vadeli olarak kullanılabilir.

İmplant Tedavisi mi, Klasik Köprü Protezi mi?

İmplant tedavisinin klasik köprü protezine göre çok sayıda üstünlüğü bulunmaktadır. İlk olarak yan yana çoklu diş kaybı yaşayan hastalarda protezlerin dayanak noktalarına olan uzaklığı, dayanıklığı azaltır. Bu gibi durumlarda mutlaka diş implantı kullanılarak protezin sağlamlığı artırılmalıdır. Tek diş kayıplarında işlem bölgesine uygulanacak implant üstü protezler, klasik proteze göre daha güzel sonuçlar vermektedir. Ek olarak klasik köprü protezlerde tek bir boşluğu tamamlayabilmek adına minimum 2 diş aşındırılır. Fakat diş implantında diş aşındırma gibi bir süreç bulunmamaktadır.

Hastada arka diş eksikliği var ise köprü protez için destek diş olmayacaktır. Bu nedenle klasik protez uygulanamaz. Ancak implant diş ile beraber protez desteklenir ve fonksiyonel açıdan başarı elde edilir. Bununla beraber implant üstü hareketli ve sabit protezler, damak protezlerine göre daha yüksek tutuculuk sağlar.

Damak protez uygulamasında kullanılan klasik köprü protezinde işlem alanında sıcaklık, ısı ve tat gibi hisler engellenir. Ancak damaksız implant dişler hastanın bu tür duyularını olumsuz olarak etkilemez. Tamamen dişsiz çenelerde uygulanan damak protez, bireylere estetik açıdan fayda sağlamazken implant üstü hareketli veya sabit protezler her zaman avantajlıdır.

İmplant tedavisinin klasik köprü protezine göre avantajları bunlarla da sınırlı değildir. Dişsiz ağızlarda uygulanan damak protezler, hastalarda konforu engeller. Fakat dişsiz ağızlarda implant tedavisinin ardından gerekli konfor sağlanmış olacaktır. Son olarak diş kaybının yaşandığı bölgede klasik köprü protezi uygulanmış olsa bile kemik erimesi devam etmektedir. Vidalı diş yani implant yapıldığında ise kemik erimeleri tamamen durdurulur. Çünkü implant dişler, diş kökünü aynen taklit eder.

Diş İmplantının Dezavantajı Var mı?

Diş implantı tedavisinin en büyük dezavantajı, yetersiz ve yanlış uygulamalar sonucunda yaşanacak komplikasyonlardır. Genelde bu gibi durumlarda enfeksiyon riski vardır. Ancak deneyimli diş hekimleri tarafından yapılan diş implantı tedavisinde herhangi bir risk yaşanmaz. Hastalarda işlem sonrası şişlik, morarma ve hafif ağrılar yaşanabilir. Bu yan etkiler de kısa sürede kendiliğinden geçmektedir.

İmplant tedavisi her zaman hijyenik koşullarda yapılmalı ve doğru planlama kapsamında uygulanmalıdır. Tedaviden önce hastalar da diş hekiminden detaylı bilgileri talep etmelidir. Başarıyla uygulanan diş implantı tedavisinden sonra hastalar ağız ve diş sağlığına dikkat ederek olası bir komplikasyon riskini de ortadan kaldıracaktır. Uzun yıllardır diş cerrahisinde kullanılan ve etkili bir tedavi yöntemi olan diş implantı, hastaya estetik açıdan da konfor sağlamaktadır.

Köprü Protezin Dezavantajı Var mı?

Evet, köprü protezin dezavantajı var. Köprü protezler çok yüksek şeker gibi durumlarda uygulanması daha çok tercih edilen tedavi türüdür. Köprü protezin en büyük dezavantajı sağlıklı dişlerde aşındırma oluşturmasıdır. 
 
Köprü protezler implant dişlere oranla daha az dayanıklıdır. Görünüm olarak yıllar içerisinde deformasyonu daha hızlı olabilir. Diğer sebepler; 
  • Boyutların, yaslandıkları dişlerin görünümü sebebiyle tam uyumlu olamaması
  • Bir süre sonra kapanış veya çiğneme sorunları oluşturması
  • 5-7 yıl içerisinde değiştirilmesi genelde gerekli olur
  • Sağlam dişlerin de zarar görmesi durumunda daha fazla diş implantlarına ihtiyaç duyulur
  • Diş kökü ve doku etrafında bu bölgelere bağlı kayıplar gerçekleşir
 
 
  

Paylaş: