Dental İmplant Nedir, Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dental İmplant Nedir, Hangi Durumlarda Uygulanır?

Günümüzde ağız ve diş sağlığı konusunda büyük gelişmeler yaşanmıştır.  Kişiler diş çürümesi, periodental hastalık ya da yaralanma gibi çeşitli sebeplerle dişlerde kayıp yaşıyorlar. Klasik tedavi yöntemlerinde diş kayıpları olması durumunda köprü veya takma dişler kullanılıyordu. Son yıllarda estetik ve uzun ömürlü tedaviler için dental implant uygulanmaktadır.

Dental implantlar yedek diş kökleri olarak tanımlanabilir. Bu ürünler dişlere uyacak şekilde tasarlanır. Hastanın durumu ve tercihine göre sabit ya da çıkarılabilir olarak tasarlanır ve yapay dişler için etkili ve güvenilir bir temel oluşturur. 

Hastalarda takma diş ya da köprü diş gibi diş protezlerine destek olması amacıyla ağız içine dental implantlar yapay diş kökü olarak yerleştirilir. Bu tedavilerde genellikle titanyum malzeme kullanılır.  Çünkü titanyum doğal diş dokusuyla çok uyumlu bir malzemedir. Eksik dişler için kök görevi görecek vidalar şeklinde implantlar çene kemiğine yerleştirilir.

Dental İmpant Avantajları Nelerdir?

Dental implant günümüzde en çok tercih edilen diş hekimliği uygulamaları arasındadır. Güvenilir bir diş tedavisi olan dental implant avantajları şu şekildedir;

  • İmplantlar doğal diş hissi yaratır. Kemikle kaynaştığı için kalıcı bir uygulamadır. Estetik bir görünüm ve doğal bir his sayesinde gerçek diş köklerine çok yakındır.
  • Dental implant kullanan kişilerde ağız içinde kayma gibi durumlar yaşanmaz. Bu yüzden de hastalarda telaffuz ve konuşma bozukluğu gibi şikayetler görülmez.
  • Diş köklerini kaybeden kişilerde bu bölümde boşluk kalır ve dişlerin sağlam yapısı ortadan kalkar. Dental implant sayesinde diş kökleri yeniden yapılır ve güçlü bir kök oluşturulur.
  • Takma diş tedavisi tercih edenlerde çiğneme çok zor olur. Dental implantlar doğal dişler gibi sağlam olur.  Yiyecekleri çaba göstermeden ve tadını alarak tüketebilirsiniz.  Geleneksel takma dişlere göre ısırma kuvveti yüksek olur.
  • Estetik bir gülüşe kavuşmanızı sağlar. Böylece diş implantları ile özgüveninizi geri kazanabilirsiniz.
  • Ağız ve diş sağlığı için dental implant çok önemlidir. Bu tedavi yöntemi sayesinde komşu dişlerde bir işlem yapılmasına gerek yoktur.  Komşu dişler ağızda sağlıklı şekilde kalmayı sürdürür.
  • Ağız hijyenine dikkat edildiğinde dental implantlar ömür boyu kullanılabilir.
  • Protez takma ve çıkarma sırasında yaşanan sorunlar dental implant sayesinde ortadan kaldırılır.

Dental İmplant Kimler İçin Uygundur?

Bir diş çekimi ya da oral cerrahi işlem yaptırabilecek sağlık düzeyinde olan her hasta dental diş implantı için uygun bir adaydır. Kişilerin ağzında yeterli kemik ve sağlıklı diş etleri varsa implant tedavisi yapılabilir.

Hastalar dental implant sonrasında ağız hijyenine dikkat etmelidir. Ayrıca düzenli olarak diş hekimi ziyaret edilmelidir. Diş eti ve kemik yapısında sorun olanlar için dental implant tedavisi öncesinde gerekli şartların oluşturulmasına yönelik bir prosedür uygulanır. 

Dental implant tedavisi için hasta kişisel olarak değerlendirilir.  Diş hekimi tarafından yapılan muayene sonrasında hastanın dental implant için uygun olup olmadığına bakılır.

Paylaş: