İmplant Sonrası Kanama

İmplant Sonrası Kanama

İmplant sonrası kanama sık karşılaşılan bir şikayettir. İmplant tedavisi yaptırdıktan sonra birkaç gün kanama olması çok normaldir. Çünkü tedavi sonrası ilk günlerde sızıntı olacaktır. Buna bağlı olarak sabah yastığınızda kan görme durumunuz olabilir. Kanama şikayetleriniz bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Kanama yaşadığınız dönemde ağız bakımınıza önem vermelisiniz. İmplant tedavisi sonrasında kanama ağız hijyeninizi olumsuz etkileyebilir. Bunun için doktorunuzun verdiği önerilere uymalı ve implant sonrası kanamayı en aza indirmelisiniz.  Ayrıca ağız bakımınızı da doğru yapmalısınız.

İmplant tedavisinden sonra yaşanan kanama sorunlarını evde alacağınız basit önlemlerle kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.

İmplant Sonrası Kanama Nasıl Önlenir?

İmplant tedavisini bitirdiğinizde görülen kanama sorunlarını engellemek için diş hekiminiz bölgeye tampon uygulamanızı önerecektir. Bu kanamaların önüne geçebilmek için bir tamponu kolayca yapabilirsiniz. Tampon için steril gazlı beze ihtiyacınız var. Bir süre uyguladıktan sonra kanamanın durduğunu göreceksiniz.

İmplant sonrası kanama sorunu için tampon uyguluyorsanız sert davranmamanız gerekir. Bölgeye sert baskı yaparak zarar görmesine yol açabilirsiniz. Böyle bir durumda kanamanın şiddeti artar. Ayrıca yaşadığınız ağrı da artacaktır.

Her hastada implant sonrasında 2-3 gün kadar kanamanın olması normal bir süreçtir. Kanamanız ağır olarak görülüyorsa tampon uygulayabilirsiniz.  Kanama çok arttıysa ve tampon uygulamanıza rağmen önüne geçemiyorsanız diş hekiminize görünmeniz önerilmektedir.

Tedavi sonrasında 2-3 gün kan sulandırıcı ilaçlar kullanırsanız kanama artacaktır. Doktorunuz implant tedavisi sonrasında kan sulandırıcı ilaçları kullanmamanızı önerir. Hastaların en çok şikâyet ettikleri konunun başında ise gece uyurken kanama sorunu yaşamaları vardır. Uyurken yüksek bir yastık tercih ederseniz kanama olasılığı en aza inebilir.

İmplant sonrası kanama olmaması adına başınızı öne eğecek hareketler yapmayın. Ayakkabı bağlama ya da eğilecek hareketlerden kaçının. Kanamanızı durduramıyorsanız doktorunuza görünebilirsiniz. Tamponla en az 30 dakika kadar baskı yaptıysanız ve kanama durmadıysa doktorunuza ulaşabilirsiniz.

İmplant Sonrası Kanama Neden Olur?

İmplant sonrası uygulama yapılan bölgeyi soğuk tutmanız gerekiyor. Sıcak ortamlarda bulunuyorsanız implant sonrası kanama artabilir. İlk gün kanamanın olması durumunda oda sıcaklığını düşürün ve kanamayı azaltacağınız serin ortamlarda vakit geçirin.

Doktorunuz implant sonrası ilk 2-3 gün dış alırken sıcak su kullanmamanızı önerir. Çünkü bu süreçte kanama olacağı için sıcak su kanamayı arttırır. İmplant sonrası ılık suyla duş almaya özen gösterin. Tedavi sonrasında ilk günler yoğun bir egzersiz yaparsanız ya da efor kullanacağınız bir işte çalışıyorsanız kanama şikayetleriniz artabilir.

Sigara tüketen hastaların da implant sonrası kanama şikayetleri fazladır. Bu yüzden ilk gün sigara içmemeye çalışın. Bunun yanında implant tedavisi sonrası kanamayı önlemek için ağız bakımınıza da önem vermelisiniz. Ağız içinde yer alan yaralar iyileşmediği zaman kanama artabilir. Sigara kullanımı ağız hijyeninizi olumsuz etkileyecektir. 

Paylaş: