Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarda Diş Sağlığı

Yetişkinler için de çocuklar için de ağız sağlığını korumanın tek yolu, dişlere özen göstermek ve korumaktır. Fakat bu alışkanlığın çocuklara kazandırılması biraz zahmetli olabilir. Hali hazırda bazı yetişkinler bile diş fırçalama ve ağız hijyeni konusunda düzenli bir rutin oturtamamışlardır. Durum bu şekilde olunca çocuklara da diş bakımı ve hijyeni konusunda alışkanlıklar kazandırmak oldukça zorlaşabiliyor. Bunun için en etkili çözüm, ev içerisinde diş temizliği için ortak bir saat belirlemektir. Bu saate ebeveynler de çocuklar da mutlaka uymalıdır.

Süt Dişler ve Çabuk Çürüme Problemi

Çocuklardaki süt dişlerin kısa zamanda çürümesinin sebebi, normal dişlere göre süt dişlerin daha fazla organik madde içermesinden kaynaklıdır. Bu nedenle süt dişlerin bakımı yetişkinlere göre kat kat daha önemli hal almaktadır. Çocuklar bu durumun farkında olmadığı için diş ve ağız hijyeni konusuna dikkat etmezler. Tüketilen şekerli gıdalardan arta kalanların zamanla bakteri oluşturması, çürüme sürecinin başlangıcı anlamına gelmektedir.

Bilinçsiz davranışlar da süt dişlerin kısa sürede çürümesine sebebiyet verebilir. Süte şeker katılması, reçele batırılan emzik gibi alışkanlıklar, diş ve ağız temizliğine önem verilmediğinde çürümeye sebebiyet vermektedir. 

Çocukların süt dişlerinde oluşan herhangi bir problem hemen tedavi edilmelidir. Süt dişlerin döküleceği, yerine başka dişlerin geleceği düşüncesi oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Süt dişlerdeki çürüme, ağızda istenmeyen kokulara sebep olur. Besinleri çiğneme zorluğu yaratabilir. Ayrıca dişlerde çarpıklık gibi problemlerin de yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle çürüme yaşanması muhtemel her durumda direkt olarak tedaviye gidilmelidir.

Çocuklarda Diş Temizleme İşlemi Ne Zaman Başlamalı?

Ağız ve diş sağlığının korunabilmesi amacıyla diş temizliğine erken yaşlarda başlamak büyük fayda sağlayacaktır. Bebeklerde, onlar için üretilen diş fırçaları kullanılmalıdır. Çocuklar temizlik ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yaşlara geldiklerinde ebeveynler onlara yardımcı olmamalıdır. Çocukların bu alışkanlığı tek başına kazanmaları gereklidir.

Ebeveynler, ağız ve diş temizliğiyle ilgili bilgileri, yöntemleri çocuklara göstermelidir. Fakat çocukların dişlerini sürekli olarak ebeveynlerin temizlemesi yanlıştır. Çocuklarda diş temizleme alışkanlığının oturması için anne ve babaların da bu alışkanlıklarına dikkat etmeleri çok önemlidir. Ebeveynlerin dikkat etmediği durumlarda çocukların da bu alışkanlığı kazanmaları çok zordur.

Paylaş:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email