Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Pek çok kişi güzel ve estetik bir gülümsemeye sahip olmak ister. Bu esteti gülüşte dişlerin boyutu, şekli ve rengi çok önemlidir. Diş beyazlatma yöntemleri, hastanın şikayeti ve istediği doğrultusunda uygun tedavi yöntemleri uygulanır. 

Dişlerimiz Beyazlığını Neden Kaybeder?

Dişlerimizin beyazlığını kaybetmesinin çeşitli sebepleri vardır. Günlük tükettiğimiz içecek ve yiyecekler, dişlerin oluşumu sırasında karşılaşılan yapısal bozukluklar, anne karnına ya da bebeklik döneminde maruz kalınan antibiyotikler dişlerde renk değişikliğine sebep olabilir. Dişlerde oluşan renklenmeler iç renklenme ve dış renklenme olarak ikiye ayrılır. İç renklenme, fırçalama ile geçmeyen dişin içerisine nüfuz etmiş lekelenmelerdir. Bu tip vakalarda beyazlatma işlemi olumlu sonuçlar vermektedir. Dış renklenme ise dişin dış yüzeyi kola, çay, kahve ve bazı boyalı yiyeceklerden sonra olan lekelenmelerdir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri power bleaching ve home bleacing olmak üzere ikiye ayrılır.

Power bleacing (klinik ortamda gerçekleştirilen yöntem) :

Hızlı, etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Beyazlatıcı jelin dişlere sürülerek özel ışık verilerek yapılan işlemdir. Kısa bir sürede diş rengini 3-4 ton açabilir.

Home bleaching (evde diş beyazlatma yöntemi) :

Kişiye göre hazırlanan plastik ağızlıkların içerisine jel konularak yapılan diş beyazlatma yöntemidir. Yaklaşık 5-7 günde istenen beyazlığa ulaşılır. Gönde bu aparat 4-8 saat takılmalıdır.

Herkese Diş Beyazlatma Yöntemleri Uygulanır mı?

Diş beyazlatma işlemini yaptırmak için diş eti hastalığınızın ve diş probleminizin olmaması gerekmektedir. Diş beyazlatma işleminden önce diş hekiminizin muayene etmesi gerekmektedir. Hamile ve emziren annelere, büyüme gelişimini tamamlamamış olanlara diş beyazlatma işlemi tavsiye edilmez.

Diş beyazlatma işlemi herkeste aynı şekilde sonuç vermez. Dişinizin yapısı, diş renginizin ne kadar açılacağını belirleyen faktördür.

Paylaş:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email