Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanaması, günümüzde birçok kişinin şikayetçi olduğu bir rahatsızlıktır fakat diş eti iltihabı gibi önemli bir hastalığın da önemli belirtilerinden biridir. Diş eti kanaması önemli bir sorundur ve geciktirilmemelidir. Çünkü kişilerin ağız ve diş sağlıkları vücutlarındaki diğer organları da etkilemektedir. Bu nedenle dişlerle ilgili yapılacak her işlemde öncelikle diş eti sağlığının yerinde olması koşulu aranmaktadır. İleride daha büyük sıkıntılar yaşamamak için diş etlerine gereken özen gösterilmelidir.

Diş eti kanamaları çok sert fırçalama sebebiyle, yanlış diş ipi kullanılması sebebiyle ya da eğer kullanılıyorsa protezlerin yanlış kullanımı sebebiyle meydana gelebilir.

Sağlıklı Diş Eti Nasıl Olmalı?

Diş etlerinin sağlıklılık göstergesi açık pembe renkte olması ve sıkı bir görünümünün olmasıyla anlaşılabilir. Diş etinde kızarıklık, şişlik ya da enfeksiyon görülmez, diş fırçalarken kolaylıkla kanamaz ve ağızda sızlamaya sebep olmaz.

Diş eti kanamalarına engel olmak için dişlere yeterince iyi bakım yapmak gereklidir. Aksi takdirde bakteri oluşabilir ve diş eti kanamalarına sebep olabilir. Diş eti kanamaları;

Yanlış diş fırçası kullanımı,

Fırçalama işleminin yanlış hareketlerle yapılması,

Geçirilen enfeksiyon rahatsızlığı nedenleriyle oluşabilir. 

Diş Eti Kanaması Nedenleri

Ağız bakımının yetersiz olması; Diş fırçalama, gargara ve diş ipi gibi temizlik rutinlerinin düzensiz ve yetersiz yapılması, diş üzerinde saydam bir tabaka oluşturan plaklar, diş eti kanamasıyla birlikte ağız ve dişle ilgili birçok soruna sebep olur.
Diş Eti Hastalıkları; dişlerdeki plak tabakalar zamanla iltihaplara neden olur ve birtakım hastalıklara sebep olur. Eğer tedavi edilmezse ilerleyebilir ve zamanla diş etinde iltihaplı akıntılara ve kanamalara sebep olabilir. 

Diş Taşı; ağız ve diş bakımına özen gösterilmediğinde dişlerde biriken plaklar sertleşir ve diş taşları oluşur. Diş taşları da diş eti kanamasına sebep olur.
Sigara kullanımı; sigara içmek birçok sağlık sorununa sebep olduğu gibi ağız içi rahatsızlıklara da neden olur ve diş etlerine oldukça zarar verir, kanamaya sebep olabilir.

Tüm bunlarla birlikte sorunlu diş tedavileri, vitamin eksiklikleri, hamilelik, kullanılan bazı ilaçlar ve mevcut bazı rahatsızlıklar diş eti kanamasına sebep olabilir. Diş eti kanaması şikâyetiniz varsa güvenle başvurabilir, sorularınızı sorabilirsiniz. Dent Leon uzman ekibiyle birlikte size en iyi hizmeti sunacaktır. 

Paylaş:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email