Zirkonyum Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama, genellikle dişler üzerinde zamanla oluşan yıpranma ve diş çürüğü gibi durumlar oluştuğunda yaptırılması tercih edilen bir diş tedavi şeklidir. Metal destekli porselen, zirkonyum porselen, tam seramik porselen olarak üçe ayrılmıştır isteğe veya hekiminizin önerisine bağlı bu üç alternatif şeklinde gerçekleştirilir. Zirkonyum kaplama, özellikle estetik açıdan güzel bir görünüm sağladığı, dişlerin ömrünü uzatıyor olması ve dayanıklılık sağlaması sebebiyle çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır.

Zirkonyum kaplama orijinal dişlerinizin üzerini kaplamak ve daha sağlıklı bir görüntüye ulaşmak üzerine gerçekleştirilen bir kaplama yöntemidir. Kaplama öncesinde kişilerin her dişi için özel olarak tasarlanır ve zirkonyum özel fırınlarda işlenir. Zirkonyumda metal desteği yoktur, bu nedenle dişleriniz için daha güvenilirdir. Ağız yapısına, diş etine uyumludur ve uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir. Size güzel bir diş yapısı sunarken doğal, yapaylıktan uzak bir görünüm sağlamaktadır.

Nasıl Uygulanır?

Öncelikli olarak diş modeli çıkarılır. Dişlerin ölçüleri alınır ve kesim işlemi yapılır. Ölçüleri alınan dişlerin boyutları bilgisayar ortamına aktarılır. Hekimlerin özel sistemleriyle birlikte zirkondan yapılan bloklarla birlikte dişlerin yapısı oluşturulur. Son olarak fırınlanma aşamasına geçilir. Fırınlama sonrasında kaplama işlemi için uygun renkte porselenler eklenir. Kalıcı kaplama öncesi dişlerin uyumluluğunu sağlamak için egzersizler ve son kontroller yapılır. Herhangi bir aksilik durumunda kaplama yapısı tekrar incelenir. Son aşamada ise elde edilen kişiye özel kaplama, yapıştırıcılar yardımıyla dişe yapıştırılır ve kalıcı olması sağlanır.

Kaplama sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Zirkonyum kaplamanın uygulandığı ilk bir hafta içerisinde aşırı soğuk veya aşırı sıcak yiyecek içecek tüketiminden kaçınmalısınız. Sert ve yapışkan dokulu gıdalar tercih etmemelisiniz. Hekiminizle olan randevularınızı atlamamalısınız. Kaplama uygulanan kişilerin alışma süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle hastalarımız bir hafta veya on gün içerisinde adaptasyon sürecini aştıklarını söylemektedirler.

Zirkonyum kaplama yapılmış dişlerde zamanla renk değişimi olur mu?

Porselen yüzeyi kaygan olduğu için dişlerde plak birikmez. Bu nedenle renklendirici etki yapabilecek yiyecek ve içeceklerden etkilenmez.

Zirkonyum kaplama yapılan dişlerin bakımı nasıl olmalıdır?

Normal dişleriniz gibi diş fırçalama ve diş ipi rutinine devam etmelisiniz. 6 ayda bir hekiminize kontrole gittiğiniz takdirde oluşacak sıkıntıların da önüne geçmiş olursunuz.

Paylaş:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email